Napustili smo Ekaterinburg i krenuli vlakom dalje. Krajolik se polako ali sigurno mijenjao iz brezovih ravnica u brdovitu crnogoricu. Nakon cijelog dana i noć voznje stigli smo u grad Novosibirsk u samom srcu Sibira. Čudno je malo kako iz takve pustosi kroz koju prolaziš odjednom dodjes u grad od 2 milijuna stanovnika i vlastitim metroom, takodjer kao i u Moskvi uređenim u klasićnom sovjetskom stilu.
I opet kuda veće sreće mi stigli u Novosibirsk na njihov dan grada. I opet vatromet, i opća ludnica u gradu. Svi na ulicama, odnosno na obali rijeke Ob gdje iz sveg srca svira ruska inačica Hladnog piva. Hostel nam je opet bio u privatnom stanu, doduše puno prostranijem i modernijem nego prošla dva. Dijelimo sobu sa postarijim nijemcem od kojih 60 godina koji nam prića kako je ostavio ženu, odgojio sina,čitav zivot na baušteli radio i sad putuje svijetom sam.
Zanimljivi su ti ljudi koje sretneš putem po nekakvim hostelima. Sve te priće. Sudbine. Čudno kako se odjednom putevi susretnu. Jednu večer provedeš u prići, a iduće jutro već si negdje drugdje, sa nekim drugim ljudima.
Napustili smo Novosibirsk rano ujuto i krenuli dalje vlakom na najdužu dionicu vlakom do Irkutska. Već smo se i navikli u potpunosti na život u vlaku. Ćim bi se ukrcali, znali bi što i kako. Na kraju svakog vagona je tzv samovar odnosno jako komplicirano izgledajuci stroj koji radi jednostavnu stvar- toplu vodu. Živjeli smo na toj ruskoj tjestenini "sleš" juhi kojoj samo treba topla voda i zapravo nikad se nismo usuglasili je li to zapravo jedno ili drugo. Svi rusi u vlakovima zapravo jedu to. Od njih smo to i pokupili.
|
Samovar
|
Takodjer smo znali da na stanicama na kojima vlak stoji 20 minuta svakako treba izaći van jer se u isti mah stvori improvizirana tržnica gdje lokalne babice prodaju svježe namirnice - mlijeko, sir, sušenu ribu. Ovo posljednje smo kupili na kolodvoru u Barabinsku i svo šestero se najelo od dva sušena usoljena šarana koje smo uz takodjer svježa peciva punjena kupusom s guštom pojeli.
|
Improvizirana tržnica na stanici |
|
Sušena riba |
Stigosmo i u Irkutsk. 5000 kilometara udaljen od Moskve! Širim masama najpoznatiji po društvenoj igri Rizik,a ne tako širim masama pod nazivom Pariz Sibira. Negdje sam pročitao da ga zovu i New Orleansom Sibira. Naravno nikad nisam bio u New Orleansu,samo sam fotografije vidio. I poneki film. Što se mene tiće New Orleans mogu zvati Irkutskom SAD-a. Zašto ne? Arhitektura zbilja podsjeća na američku verziju - sa starim drvenim kućama kojeg su za jednog od careva izgradili protjerani umjetnici i intelektualci.
Za razliku od prethodnih Hostela ovaj je imao najviše štih pravog hostela, a također je bio privatan stan sa ljubaznom gazdaricom. Tamo smo susreli mladi par iz Njemačke koji je na motorima putovao kroz Sibir, preko Kine, Tajlanda i Vijetnama sve do Australije, gdje će pokušati naći posao i nastaviti živjeti.
A dan smo proveli na Bajkalu. Biseru Sibira. Najstarijem i svakako najdubljem jezeru. Sa svojih 1700 metara dublji je od našeg Jadrana, gotovo jednako bistar i plav,a k tomu mu je voda u potpunosti pitka. Samo što je hladna. Užasno hladna. Jezero je zaleđeno 8 mjeseci u godini, ali mi smo potrefili onaj dio godine kada se može i zaplivati u njemu.
|
Bistro i čisto |
Iz Irkutska se lako dođe do obližnjeg turističkog mjesta Listvyanke taxi-kombijem za circa 25 kuna. Dan je bio savšen za prirodu. Još u vlaku za Irkutsk su nam predložili da svakako probamo Omulja - ribu koja obitava samo na Bajkalu. Lokalni mještani u dvorištima svojih kuća prodaju ga svježeg sa žara te smo bez razmišljanja vrlo brzo složili piknik na proplanku s pogledom na jezero. Godilo je za promjenu od vlaka ležati na zemlji, zurit u sunce i ne raditi ništa. Nešto kasnije premjestili smo se na plažu i uz nešto nečkanja, jedan po jedan bacili se u ledenu vodu od kojih 10 stupnjeva. Ali bilo je sad il nikad. Unucima ćemo moći pričati da smo se kupali na Bajkalu.
|
Omulj |
Nastavak puta se bližio. Lijepo smo se oprostili od Bajkala i Irkutska i zahvalili Antonu i Antonu na gostoprimstvu i odjednom opet smo bili u vlaku. Slijedi Mongolija.